Mersin Büyükeceli

Murat Soy
Murat Soy
muratsoy@rotaturkiye.com
Farklı, küçük ama hayran kalınacak bir yer…

Hani derler ya yeşil ile mavinin buluştuğu nokta. İşte orasıdır Büyükeceli. Aslında adı bu sıralar çok gündemde bu şirin kasabanın. Ülkemizde yapılması planlanan ilk Nükleer Güç Santrali Büyükeceli sınırlarında bulunan Akkuyu mevkiinde yapılıyor. Yani bu aralar baya bir revaçta bu bölge.

Peki neresi Büyükeceli, adı nereden gelir, ne özelliği var bunları anlatayım ben sizlere.

Büyükeceli Mersin’ in Gülnar ilçesine bağlı bir sahil kasabası. Mersin – Antalya yolu üzerinde, Mersin’ e 130, Silifke’ ye 58 ve Antalya’ ya Gazipaşa’ ya 170 km mesafede. D-400 karayolu üzerinde olması nedeniyle ulaşımı gayet kolay. Ulaşımın tek sıkıntısı Silifke Boğsak’ tan sonra devam eden yol yapım çalışmaları ve yolun dar olması.

Büyükeceli adını Akkuyu koyu açıklarında bulunan beş parmak adasında yaşadığı rivayet edilen kraliçe Ece’ den almış. Nedendir bilinmez ama Kraliçe Ece hakkında ne internette ne de Büyükeceli’ de fazla bir bilgi yok.

Gelelim özelliklerine. Giriş kısmında da bahsettiğim gibi yeşil ile mavinin kucaklaştığı bir noktada kurulu Büyükeceli. Ormanın bittiği yerde deniz başlıyor tabiri abartılı olmaz sanırım. Çok turistik bir yer değil. Genellikle yerli turist ağırlıyor kasaba. Kafa dinlemek için iyi bir alternatif. Bölge de 1 otel, 1 motel, 1 de Bungalov evleri denen ahşap kulübeler mevcut kalabilmeniz için. Ayrıca eşyalı yazlık siteler mevcut ve bunlar günlük olarak kiralanıp kullanılabiliyor.

Yemek ihtiyacınızı karşılayabileceğiniz Belediyeye ait olan Restaurant mevcut. Oldukça manzaralı bir yerde bulunan bu Restaurantta günlük balıklardan yapılan balık yemeklerini yiyebilirsiniz. Ayrıca sahilin diğer ucunda Büyük Muhtar’ ın Yeri isimli kıyı lokantası da mevcut. Her iki işletme de alkollü bilginize.

İletişim ve Rezervasyon için:
www.buyukeceli.com
– info@buyukeceli.com
Tel :+90 324 753 22 25 ve Fax :+90 324 753 24 40

Ayrıca bölgede bir adet şelale de bulunmaktadır. Yaklşık 35 metre yükseklikten düşen bu şelalede köyün iç kısımlarında bulunur ve Çağlayan Şelalesi olarak adlandırılır.

Eğer ki kabalıktan hoşlanmıyorsanız, eğer ki tatil yapmakta ki amacınız biraz olsun kafa dinlemekse o zaman sizlere şiddetle BÜYÜKECELİ’ yi tavsiye ediyorum. Çok fazla bir artısı yok belki ama inanın en azından ruhunuzu dinlendireceksiniz.

Saygılarımla.

Murat Soy

Yazı ve Fotoğraflar Murat SOY©

Bir Cevap Yazın